Bununla igid, həmyerlimiz Şərafəddin Xankişiyev (Xanış ləqəbli) - qəhrəman oğlumuz haqqında qısa da olsa, məlumatı təqdim edərək sizin də tanıyıb-tanıtmağınışı istədim. Çünki belə igid oğulların, şəhidlərin qanı bahasına torpaqlarımızı azad edərək ərazi bütövlüyümüzü təmin etməyə nail olduq.
Qəhrəmanlıq bəzən ölümə yaxın olmaq deməkdir, amma heç vaxt ölümü sevmək demək deyil. Əsl qəhrəman həyatı sevdiyi üçün mübarizə aparır. Şərafəddin Xankişiyev də həyatı sevən, amma ləyaqətsiz həyata razı olmayan insan obrazıdır. Onun üçün yaşamaq sadəcə nəfəs almaq deyil, mənalı yaşamaqdır. Bu mənanın adı isə Vətəndir, torpaqdır, namusdur, qeyrətdir…
Azadlığa gedən yol çox vaxt qurban tələb edir. Bu qurban bəzən gənclikdir, bəzən ailə rahatlığıdır, bəzən isə həyatın özüdür. Qəhrəman bu qurbanı verərkən ticarət aparmır. O, “əvəzində nə alacağam?” sualını vermir. Şərafəddin Xankişiyevin yolu da bu mənada safdır. Onun əməli mənfəət üzərində qurulmayıb, əqidə üzərində qurulub. Əqidə isə ən möhkəm qaladır.
Publisistika faktla duyğunun, düşüncə ilə çağırışın qovuşduğu yerdir. Şərafəddin Xankişiyev haqqında yazmaq həm də cəmiyyətə bir güzgü tutmaqdır. Bu güzgüdə biz özümüzü görürük: qorxularımızı, ümidlərimizi, məsuliyyətimizi. Qəhrəman cəmiyyətin vicdanıdır. O, hamının edə bilmədiyini etdiyi üçün yox, hamının etməli olduğunu xatırlatdığı üçün qəhrəmandır.
Tarix göstərir ki, millətləri yaşadan təkcə iqtisadi güc və ya siyasi institutlar deyil. Millətləri yaşadan mənəvi dayaqdır. Bu dayaq isə qəhrəmanlar vasitəsilə möhkəmlənir. Şərafəddin Xankişiyev bu mənəvi dayaqlardan biridir. Onun adı bir bioqrafiya faktı olmaqdan çıxaraq, dəyərə çevrilir. Bu dəyər gələcək nəsillərə ötürüləcək bir mənəvi mirasdır, örnəkdir.
Qəhrəmanın yolu heç vaxt düz xətt olmur. Bu yolda tərəddüdlər, ağrılar, itkilər var. Amma bu yolun sonunda azadlıq dayanır. Azadlıq təkcə torpağın azadlığı deyil, ruhun azadlığıdır. Şərafəddin Xankişiyevin yolu bu iki azadlığın vəhdətini ifadə edir. O, həm torpağı, həm də insanın ləyaqətini müdafiə edənlərdəndir.
Bu traktat bir nəticə ilə bitməməlidir, çünki qəhrəmanın yolu bitmir. O yol davam edir – xatirələrdə, nümunələrdə, gənclərin baxışlarında, Vətən anlayışında. Şərafəddin Xankişiyevin adı çəkiləndə təkcə bir insan yox, bir yol xatırlanır: azadlığa gedən yol. Bu yol çətindir, amma şərəflidir. Bu yol təhlükəlidir, amma mənalıdır. Bu yolun fəlsəfəsi isə sadə və dərindir: Vətən varsa, mən varam; Vətən yoxdursa, heç nə yoxdur.
Və məhz buna görə Şərafəddin Xankişiyev zəmanəmizin qəhrəmanıdır. O, tarix kitablarının gələcək səhifələrinə yazılan adlardan biridir. Amma daha önəmlisi odur ki, o, insanların qəlbinə yazılıb. Qəlblərdən silinməyən ad isə əsl qəhrəman adıdır.
Qəhrəmanlıq anlayışının fəlsəfəsi və zamanla imtahanı
Bu mənada Şərafəddin Xankişiyev müasir qəhrəman tipinin parlaq nümunəsidir. O, pafoslu şüarların deyil, dərin əqidənin daşıyıcısıdır. Onun qəhrəmanlığı səs-küylü tribunalar üçün deyil, tarix və vicdan üçün formalaşıb. Çünki həqiqi qəhrəmanlıq zamanın sınağından çıxan dəyərdir.
Vətən təkcə xəritədə çəkilən sərhədlər deyil. Vətən insanın özünü tapdığı məkandır. Uşaq vaxtı eşidilən layla, ilk addım atılan torpaq, valideynlərin dua etdiyi ev, şəhid məzarları üzərində dalğalanan bayraq – bütün bunlar Vətənin mənəvi konturunu yaradır.
Şərafəddin Xankişiyev üçün Vətən abstrakt anlayış olmayıb. O, Vətəni hiss edib, anlayıb və dərk edib. Bu dərk onu seçim qarşısında qoyub. Hər bir insan həyatında seçim edir: rahatlıqla məsuliyyət, qorxu ilə cəsarət, susmaqla danışmaq arasında. Qəhrəman isə bu seçimdə Vətənin tərəfini saxlayandır.
İnsan qəhrəman doğulmur, qəhrəman olur. Bu “olma” prosesi bir anın içində baş verə bilər, amma o anın arxasında illərin tərbiyəsi, ailə dəyərləri, milli yaddaş və şəxsi əqidə dayanır.
Şərafəddin Xankişiyevin qəhrəmanlığa gedən yolu da məhz bu cür formalaşıb. Onun həyatında elə bir məqam yetişib ki, artıq geri dönmək mümkün olmayıb. Bu məqamda o, öz taleyini deyil, Vətənin taleyini düşünməyi seçib. Fəlsəfə bunu “etik seçim” adlandırır. Etik seçim – şəxsi maraqların ümumi dəyərlərə qurban verildiyi nöqtədir.
Qəhrəman qorxusuz insan deyil. Qorxusuzluq hissizlikdir. Qəhrəman qorxunu aşan insandır. Şərafəddin Xankişiyevin yolunda qorxu olub – bu, insanidir. Amma bu qorxu onu dayandırmayıb, əksinə, məsuliyyət hissini daha da gücləndirib. Qəhrəman qorxunu yenəndi, təslim edəndi.
Azadlıq fəlsəfədə çox vaxt qorxunun qarşı tərəfi kimi təqdim olunur. Qorxu insanı əsarətdə saxlayır, azadlıq isə onu azad edir. Şərafəddin Xankişiyevin mübarizəsi təkcə torpaq uğrunda yox, qorxu üzərində qələbə uğrunda mübarizədir. Bu qələbə isə ən çətin, ən qiymətli qələbədir.
Müharibə adətən silahların, orduların, texnikanın qarşıdurması kimi təqdim olunur. Amma əslində müharibə dəyərlərin toqquşmasıdır. Bir tərəfdə işğal, inkar, zorakılıq dayanırsa, digər tərəfdə haqq, ədalət və tarixi yaddaş dayanır.
Şərafəddin Xankişiyevin təmsil etdiyi tərəf məhz haqq tərəfidir. Onun mübarizəsi şəxsi ambisiya deyil, milli ləyaqətin müdafiəsidir. Bu mübarizədə hər addım, hər risk, hər fədakarlıq tarixin tərəzisində ölçülür.
Azadlıq qurbansız olmur. Bu, tarixin dəyişməz qanunudur. Qurban bəzən həyatın rahatlığından imtina etməkdir, bəzən ailədən uzaq qalmaqdır, bəzən isə canın özü olur.
Şərafəddin Xankişiyevin yolu qurbanlarla dolu yoldur. Amma bu qurbanlar məcburiyyət yox, şüurlu seçim nəticəsində verilib. Fəlsəfi baxımdan bu, ən ali fədakarlıq formasıdır. Çünki şüurlu qurban insanı ucaldır, onu tarix qarşısında məsuliyyətli subyektə çevirir.
Qəhrəman cəmiyyətin aynasıdır. O, cəmiyyətin özündə tapmadığı cəsarəti, sədaqəti, qətiyyəti təcəssüm etdirir. Bu səbəbdən qəhrəman təkcə döyüşçü deyil, həm də mənəvi rəhbərdir.
Əbədiyaşarlıq şəhadətnaməsi
Şərafəddin Xankişiyevin obrazı cəmiyyət üçün çağırışdır: “Vətən yalnız dövlətdən ibarət deyil, Vətən səndən başlayır.” Bu çağırış xüsusilə gənc nəsil üçün əhəmiyyətlidir. Çünki gələcəyin mənəvi sütunları bu günün qəhrəmanları üzərində qurulur.
Tarix hər şeyi yazmır, amma yaddaş heç nəyi unutmur. Qəhrəmanın adı sənədlərdə yox, insanların qəlbində yaşadıqda əbədiləşir. Şərafəddin Xankişiyevin adı artıq bir bioqrafiya faktı deyil, dəyər anlayışıdır.
Vətəninin igid oğlu Şərafəddin Xankişiyevin yolu bu prosesin bir hissəsidir. Onun mübarizəsi bu günün deyil, sabahın azadlığı üçündür. Bu baxımdan o, təkcə öz zamanının deyil, gələcəyin də qəhrəmanıdır.
Xeyr. Qəhrəmanın yolu heç vaxt bitmir. O yol xatirələrdə, nümunələrdə, dəyərlərdə yaşayır. O yol hər dəfə Vətən adı çəkiləndə, bayraq qaldırılanda, şəhidlər yad ediləndə davam edir.
Şərafəddin Xankişiyevin yolu da məhz belə yoldur – azadlığa gedən, ləyaqətə aparan, vicdandan keçən yol. Bu yol çətindir, amma şərəflidir. Təhlükəlidir, amma müqəddəsdir.
Bu publisistik traktat bir sonluq deyil, bir çağırışdır. Qəhrəmanlıq keçmişdə qalmayıb, o, bu gün də mümkündür. Yetər ki, insan doğru anda doğru mövqe tutsun.
Şərafəddin Xankişiyev zəmanəmizin qəhrəmanıdır, çünki o, azadlığın qiymətini bilənlərdəndir. Onun adı tarixdə qalacaq, amma daha önəmlisi, o ad vicdanlarda yaşayacaq. Vicdanlarda yaşayan ad isə ölməzdir. Bu yolun adı isə əbədiyaşarlıqdır.