Elmi, təfəkkürü ilə tanınan Azərbaycanın ləyaqətli alim - qadını
Azərbaycan elminin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan, qadın alimlər arasında bu gün, özünəməxsusluğu ilə seçilən bir alim-qadınla oxucuların görüşünə gəlmişik.
AMEA- nınprofessoru, BDU- ninnəzdində "İqtisadiyyatvə HumanitarKollec"-in direktoruSƏHƏRHİDAYƏTqızı ORUCOVA!!
QISATANIŞLIQ:
- SəhərHidayətqızı Orucova 12.11.1971- ciildə İrəvandaanadanolub.
(1978 - 1988)Bakı şəhəri 193 saylı orta məktəbdə, (1988 - 1993) BDU- nin Filologiya fakultəsində,(2005 - 2011) Azərbaycan Dillər Unversitetinin İngilis Dili fakultəsində təhsi almışdır. 1993- cü ildən BDU- də çalışır.
Fəaliyyətini, 1993- cü ildə labarant, baş labarant, müəllim, baş müəllim, dosent əvəzi, dosent kimi, 2015-ci ildən professor kimi davam etdirməkdədir.
1918 ci ildə AMEA- nın professoru adını qazanmışdır. 2015- ci ildən BDU - nin Azərbaycan Şifahi Xalq Ədəbiyyatı kafedrasının müdiridir. BDU- nin Filologiya fakultəsində bakalavr və magistr pllələrində rus və Azərbaycan bölmələrində "Azərbaycan Şifahi Xalq Ədəbiyyatı", "Azərbaycan Dastanları", "Kitabi Dədə Qorqud və Dünya Eposu" fənlərindən dərs deməkdədir.
Professor Səhər Orucova 150 -dən çox elmi məqalənin, 8 proqram, 2 kitab müəllifidir.
Bir çox diplom, sertifikat və mükafatlarla təltif olunmuşdur.
2021- ci ildən isə BDU nəzdində İqtisadiyyat və Humanitar Kollecin direktorudur.
Dəyərli oxucular!! Diqqətlə baxın!!
Azərbaycan Qadını nələrə qadirdir!?!
Bu gün SƏHƏR ORUCOVA kimi alim qadınlar, tarixən yaşamış diplomat, ziyalı, alimlərin layiqli davamçılarıdırlar.
Sadaladığımız elmi pillələrdə irəliləməyə nail olmuş alim Səhər Orucova həm də gözəl ailə başçısı, qayğıkeş anadır.
Budur Azərbaycan Qadını, Anası!!
Həm elmdə, həm cəmiyyətdə, həm ailədə, öz sözlərini deyə bilən, təsdiq edə biləndirlər.
Bu gün rəhbərlik etdiyi təhsil ocağında da, Səhər Orucova sağlam bir kollektiv yarada bilmişdir. Təhsil alan tələbələrin, çalışan işçilərin sevimlisinə çevrilmişdir.
Tələbələrin düzgün formalaşmasına, elmə, savada yiyələnməsi üçün onlarla daim təmasdadır.
Həmsöhbət olduğum Aynur Əliyeva da, Səhər Orucovanın gəlişindən sonra kollecdə görülən işlərdən, təlim tərbiyədən, keçirilən tədbirlərdən, kollektivə olan diqqətdən ağızdolusu danışarkən, mən bir daha əmin oldum ki, müşahidələrimi oxucularla bölüşməyə dəyər. Yetişən gəncliyə bu gün, alimlərin qayğısı, tövsiyələri çox vacibdir.
İnanırıq ki, professor Səhər Orucovanın rəhbərlik etdiyi bu təhsil ocağında yetişən gənclər, savadlı, tərbiyəli, layiqli vətəndaş olacaq, vətənə xidmət edəcəklər.