18 Fevral 2026 07:37Manşet / Gündəm
İsmayıl Zalov vətəndaşlara səsləndi
ARHD.AZ İnformasiya Agentliyinin rəhbəri, beynəlxalq hüquq eksperti, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Zalov Kanal S televiziya kanalına verdiyi geniş və məzmunlu müsahibə ilə ictimaiyyətin diqqətini cəmiyyət üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan məsələlərə yönəldib. Dərin təhlillərlə zəngin olan bu çıxış yalnız hüquqi mövzuların izahı ilə kifayətlənməyib, eyni zamanda vətəndaş məsuliyyəti, milli birlik və hüquqi şüurun formalaşdırılması kimi vacib məqamlara emosional və təsirli şəkildə toxunub.
Müsahibə zamanı İsmayıl Zalov vurğulayıb ki, güclü dövlətin təməli hüquqlarını bilən, qanunlara hörmətlə yanaşan və ictimai proseslərdə fəal iştirak edən vətəndaşlardan başlayır. Onun sözlərinə görə, hüquqi savadlılıq sadəcə bir bilik deyil — bu, insanın özünü, ailəsini və gələcəyini qoruyan ən möhkəm sipərdir. Zalov qeyd edib ki, hər bir vətəndaş qanunun verdiyi imkanları dərk etdikcə cəmiyyətdə ədalət hissi daha da güclənir, sosial münasibətlər daha sağlam müstəvidə inkişaf edir.
Ekspert çıxışında xüsusilə gənclərə müraciət edərək bildirib ki, gələcəyin qurucuları olan yeni nəsil hüquqi biliklərə yiyələnməli, milli dəyərlərə sadiq qalmalı və dövlətçilik prinsiplərini daim uca tutmalıdır. O, gənclərin yalnız texnoloji və elmi sahədə deyil, hüquqi düşüncə baxımından da inkişaf etməsinin ölkənin sabahı üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
İsmayıl Zalov vətəndaşlara səslənərək onları qarşılaşdıqları problemlər qarşısında laqeyd qalmamağa, haqlarını müdafiə etməkdən çəkinməməyə və hər zaman qanunun tərəfində olmağa çağırıb. O bildirib ki, ədalət uğrunda atılan hər bir addım cəmiyyətin daha etibarlı və təhlükəsiz gələcəyinə xidmət edir:
“Unutmamalıyıq ki, hüquqlarımızı qorumağın ilk şərti onları bilməkdir. Qanuna güvənən və onu rəhbər tutan cəmiyyət heç vaxt sarsılmaz,” – deyə Zalov fikirlərini qətiyyətlə ifadə edib.
Müsahibə zamanı informasiya təhlükəsizliyi məsələsinə də toxunan ekspert, müasir dövrdə doğru məlumatın nə qədər həyati əhəmiyyət daşıdığını xüsusi vurğulayıb. O qeyd edib ki, dezinformasiya yalnız fərdlərə deyil, bütövlükdə cəmiyyətə zərər verə bilər. Buna görə də insanlar məlumat seçərkən diqqətli olmalı, rəsmi və etibarlı mənbələrə üstünlük verməlidirlər. Zalovun sözlərinə görə, güclü informasiya mühiti milli sabitliyin qorunmasında mühüm rol oynayır.
İsmayıl Zalov həmçinin cəmiyyətin inkişafı üçün dövlət qurumları ilə vətəndaşlar arasında qarşılıqlı etimadın vacibliyini ön plana çəkib. Onun fikrincə, bu etimad körpüsü nə qədər möhkəm olarsa, ölkənin hüquqi sistemi də bir o qədər dayanıqlı və effektiv olar. O vurğulayıb ki, hər bir vətəndaş öz davranışı ilə bu etimadın formalaşmasına töhfə verə bilər.
Emosional notlarla yadda qalan müsahibənin sonunda Zalov bir daha xalqa müraciət edərək birlik, həmrəylik və məsuliyyət mesajı verib. O bildirib ki, güclü cəmiyyət təsadüfən yaranmır — onu formalaşdıran insanlar öz hüquqlarına sahib çıxan, vəzifələrini dərk edən və ölkəsinin gələcəyinə biganə qalmayan vətəndaşlardır.
“Gəlin qanunun aliliyini həyat tərzimizə çevirək, ədaləti qorumağı özümüzə borc bilək və gələcək nəsillərə daha güclü, daha sabit bir cəmiyyət miras qoyaq,” – deyə İsmayıl Zalov çıxışını dərin məna daşıyan bu çağırışla yekunlaşdırıb.
Kanal S televiziya kanalına verdiyi bu müsahibə ilə İsmayıl Zalov bir daha sübut etdi ki, hüquqi maarifləndirmə yalnız peşəkar fəaliyyət sahəsi deyil, həm də cəmiyyətin tərəqqisinə xidmət edən mühüm missiyadır. Onun vətəndaşlara ünvanladığı bu səmimi və düşündürücü çağırış uzun müddət aktuallığını qoruyacaq və hüquqi şüurun inkişafına dəyərli töhfə verəcək.