Peşə bayramınız mübarək əziz JURNALİSTLƏR!
Milli Mətbuat Günü münasibətilə ən səmimi təbriklərimi çatdırmaq istəyirəm. 22 iyul tarixi, 1875-ci ildə Həsən bəy Zərdabinin rəhbərliyi altında ilk Azərbaycan qəzetinin – "Əkinçi"nin nəşr olunduğu gündür. Bu tarixi gün Azərbaycan jurnalistikası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir və hər il jurnalistlərin, media işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur.
Azərbaycan mətbuatı həmişə xalqın maariflənməsi, məlumatlandırılması və ictimaiyyətin düzgün məlumat əldə etməsi üçün mühüm rol oynayıb. Jurnalistlər və media nümayəndələri cəmiyyətin güzgüsü olmaqla, həqiqətin işığını saçırlar. Onlar öz peşə borcunu yerinə yetirərkən çox vaxt çətinliklərlə qarşılaşırlar, amma buna baxmayaraq, mətbuatın azadlığını və obyektivliyini qorumağa çalışırlar.
Bu münasibətlə, bütün jurnalistlərə və media nümayəndələrinə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Onların əməyi və səyləri sayəsində biz cəmiyyət olaraq daha məlumatlı və daha güclü oluruq. Milli Mətbuat Gününüz mübarək! Uğurlarınız davamlı olsun, qələminiz hər zaman iti və sözünüz həmişə təsirli olsun!
Bu günün əhəmiyyəti ilə bağlı bəzi məqamları vurğulamaq istəyirəm:
1. Tarixi Əhəmiyyəti: "Əkinçi" qəzetinin nəşri ilə Azərbaycan mətbuatı öz başlanğıcını götürdü. Həsən bəy Zərdabi, mətbuatın gücü ilə xalqın maariflənməsi və mədəni inkişafı üçün böyük işlər gördü.
2. Azad Sözün Qüdrəti: Mətbuat azadlığı, demokratiyanın və insan hüquqlarının vacib elementidir. Jurnalistlər, haqqın və ədalətin müdafiəçiləri olaraq, cəmiyyətin inkişafında böyük rol oynayırlar.
3. Müasir Dövrdə Mətbuatın Rolu: Bu gün internet və sosial medianın geniş yayılması ilə jurnalistikanın rolu və məsuliyyəti daha da artıb. İnformasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı, jurnalistləri daim yeniliklərə uyğunlaşmağa və peşəkar səviyyədə fəaliyyət göstərməyə məcbur edir.
Milli Mətbuat Günü münasibətilə bir daha bütün jurnalistlərə və media nümayəndələrinə təşəkkür edir, onların gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıram.