XARİCİ MÜŞAHİDƏÇİ “ZALOV İMZA TV” ALYANSIN RƏHBƏRİ, BEYNƏLXALQ HÜQUQ EKSPERTİ İSMAİL ZALOVUN BƏYANATI: RUSİYA FEDERASİYASI MOSKVA ŞƏHƏRİNDƏ PREZİDENT SEÇKİLƏRİNDƏ OBYEKTİV SEÇKİLƏR KEÇİRİLİR
15.03.2024-cü il tarixdə Rusiya Federasiyası, Moskva şəhərində “ZALOV İMZA TV” ALYANS-ın rəhbəri, beynəlxaq hüquq eksperti İsmail Zalov və daxili məsələlər üzrə müavini, hüquqşünas Kamran Bağırzadə prezident seçkilərində xarici müşahidəçi kimi iştirak etmişlər. Səhər saat 08:00 da prezident seçkiləri Rusiya Federasiyasının dövlət himni oxunduqdan sonra başladı.
Moskva şəhərində dairə sədri Olqa Vladimirovna ilə görüş keçirildi. Seçkilərdə yüksək təşkilatçılığın olduğu müəyyən edildi.
Məntəqə sədrləri Dobrındnev Stepan, Anton Abramov, Kuzniçov Serqey, İvonin Vladimir, Anastasiya İpatova və başqaları ilə görüşlər keçirildi, müşahidə zamanı seçkilərin tam obyektiv keçirildiyi müəyyən olundu. Seçkilərdə evdən çıxmadan onlayn səsvermə də mümkün idi.
Seçicilərin məntəqələrdə iştirakı yüksək aktivliklə müşahidə olunurdu. Seçkilər çox yüksək səviyyədə keçirilirdi. Evdən məntəqəyə üzürlü səbəblərdən gələ bilməyən seçicilər üçün xüsusi əməkdaşlar ayrılaraq onların səs verməsi üçün daşınar qutular da təşkil olunmuşdur.
Seçkilərdə heç bir qanun pozuntusu, kanar müdaxilələr, seçki qutularının möhürlərinə də heç bir müdaxilələr müəyyən olunmmışdır.
Bir sözlə Rusiya Federasiyasında keçirilən prezident seçkiləri tam şəffaflıqla davam edir.