16 Fevral 2026 10:13Manşet / Gündəm / Sosial
Yol İnkişafının Fədakar Rəhbəri – Mahmud Bağırov
Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında yol infrastrukturu xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Müasir və təhlükəsiz yollar ölkənin iqtisadi gücünü artırmaqla yanaşı, regionların inkişafına, əhalinin rahatlığına və ümumi rifahın yüksəlməsinə xidmət edir. Bu sahədə fədakar əməyi ilə seçilən rəhbərlərdən biri də Masallı rayon 47 saylı Yol İstismar İdarəsinin rəisi Mahmud Bağırovdur. Onun rəhbərliyi altında həyata keçirilən işlər Masallı rayonunun yol infrastrukturunun yenilənməsində və müasir standartlara uyğunlaşdırılmasında mühüm rol oynayır.
Mahmud Bağırov peşəkarlığı, işinə məsuliyyətli yanaşması və dövlətə sədaqəti ilə seçilən rəhbərdir. O, yol təsərrüfatının yalnız texniki bir sahə olmadığını, eyni zamanda insanların gündəlik həyat keyfiyyətinə birbaşa təsir göstərən strateji istiqamət olduğunu dərindən anlayır. Bu baxımdan, rəhbərlik etdiyi idarənin fəaliyyətində keyfiyyət, operativlik və davamlılıq əsas prinsiplər kimi müəyyən edilib.
Son illərdə ölkəmizdə yol infrastrukturunun yenilənməsi istiqamətində genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir. Bu siyasətin müəllifi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevdir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramları çərçivəsində yeni avtomobil yolları çəkilmiş, kəndlərarası yollar yenidən qurulmuş və mövcud infrastruktur əsaslı şəkildə təmir edilmişdir. Bu uğurlu siyasət nəticəsində ölkənin ən ucqar yaşayış məntəqələri belə müasir yol şəbəkəsi ilə təmin olunmuşdur.
Masallı rayonunda da bu inkişaf aydın şəkildə hiss olunur. Mahmud Bağırov dövlət başçısının müəyyən etdiyi strateji xətti rəhbər tutaraq, 47 saylı Yol İstismar İdarəsinin fəaliyyətini bu siyasətə uyğun qurur. Onun rəhbərliyi ilə rayon ərazisində yolların təmiri, saxlanılması və istismarı sahəsində ardıcıl və sistemli işlər görülür. Xüsusilə kənd yollarının yaxşılaşdırılması əhalinin rahat gediş-gəlişinə, kənd təsərrüfatı məhsullarının bazarlara daha sürətli çatdırılmasına və regionun iqtisadi aktivliyinin artmasına şərait yaradır.
Mahmud Bağırovun idarəçilik üslubu intizam və məsuliyyət üzərində qurulub. O, hər bir layihəyə yüksək tələbkarlıqla yanaşır, işlərin keyfiyyətinə xüsusi nəzarət edir. Yol örtüyünün standartlara uyğunluğu, təhlükəsizlik qaydalarına riayət olunması və işlərin vaxtında başa çatdırılması onun rəhbərliyində prioritet məsələlərdir. Bu yanaşma nəticəsində idarənin fəaliyyəti rayon əhalisi tərəfindən müsbət qiymətləndirilir.
Təbii şəraitin çətin olduğu dövrlərdə – güclü yağışlar, sel və ya qarlı hava zamanı yol təsərrüfatı əməkdaşlarının operativ fəaliyyəti xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Mahmud Bağırov belə hallarda operativ qərarlar qəbul edən, texnika və canlı qüvvəni səfərbər etməyi bacaran rəhbər kimi tanınır. Onun rəhbərliyi ilə yolların hərəkət üçün açıq saxlanılması, təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində tədbirlər vaxtında həyata keçirilir.
Dövlətə və dövlətçiliyə sədaqət Mahmud Bağırovun fəaliyyətinin əsas sütunlarından biridir. O, Azərbaycan dövlətinin maraqlarını hər şeydən üstün tutur, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi inkişaf siyasətinə sadiq qalaraq öz sahəsində layiqli töhfə verməyə çalışır. Onun üçün yol tikintisi və istismarı sadəcə peşə deyil, həm də vətənə xidmət missiyasıdır.
Masallı rayonunun inkişafı üçün yol infrastrukturunun yenilənməsi böyük əhəmiyyət daşıyır. Yolların keyfiyyətli olması təhsil, səhiyyə və digər sosial xidmətlərə çıxışı asanlaşdırır. Bu baxımdan Mahmud Bağırovun rəhbərliyi ilə görülən işlər birbaşa əhalinin həyat səviyyəsinin yüksəlməsinə xidmət edir. O, hər bir yol layihəsinin arxasında insan taleyinin dayandığını dərk edir və bu məsuliyyəti daim nəzərə alır.
Kollektivlə münasibətdə isə Mahmud Bağırov qarşılıqlı hörmət və komanda ruhuna üstünlük verir. İşçilərin peşəkar inkişafı, əmək şəraitinin yaxşılaşdırılması və motivasiyanın artırılması onun diqqət mərkəzindədir. Bu, idarə daxilində sağlam iş mühitinin formalaşmasına və yüksək nəticələrin əldə olunmasına səbəb olur.
Prezident İlham Əliyevin regionların inkişafına verdiyi xüsusi diqqət nəticəsində Masallı rayonu da sürətlə inkişaf edən bölgələr sırasındadır. Bu inkişafın davamlı olması üçün infrastrukturun, xüsusilə yolların keyfiyyətli saxlanılması vacibdir. Mahmud Bağırov bu məsuliyyəti dərindən dərk edir və öz fəaliyyətini dövlətin müəyyən etdiyi strateji məqsədlərə uyğun qurur.
Onun fəaliyyəti sübut edir ki, səmərəli idarəçilik, vətənpərvərlik və dövlətə sədaqət bir araya gəldikdə böyük uğurlar qazanmaq mümkündür. Masallı rayon 47 saylı Yol İstismar İdarəsinin gördüyü işlər rayonun simasının dəyişməsinə, iqtisadi və sosial həyatın canlanmasına mühüm töhfə verir.
Nəticə olaraq demək olar ki, Mahmud Bağırov öz sahəsində nümunəvi rəhbərdir. O, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi yol infrastrukturu siyasətini yerli səviyyədə uğurla icra edən, dövlətə və dövlətçiliyə sədaqətli, məsuliyyətli və vətənpərvər bir şəxsiyyətdir. Onun fəaliyyəti Masallının inkişaf salnaməsində özünəməxsus yer tutur və gələcək nəsillər üçün örnək təşkil edir.