17 Yanvar 2023 13:45Mədəniyyət
“Şuşa” musiqi albomu məşhur musiqi platformalarında
Nüfuzlu “Orphee classics” səsyazma studiyasında buraxılmış “Şuşa” musiqi albomu artıq dünya üzrə ən məşhur musiqi yayım platformaları olan “Spotify”, “Amazon” və “Apple Music”a daxil edilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbəyə, Şuşa şəhərinin 270 illiyinə və Azərbaycan ilə Polşa arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinə həsr olunmuş albom 2022-ci ilin oktyabrında işıq üzü görüb və musiqisevərlər arasında böyük nüfuz qazanıb. Layihənin ideya müəllifi və rəhbəri Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanovadır. Layihə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi yanında Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AIDA) və ölkəmizin Polşadakı səfirliyinin təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Alboma görkəmli Azərbaycan və Polşa bəstəkarları - Üzeyir Hacıbəyli, Myaçeslav Karloviç, Qara Qarayev, Vitold Lutoslavski, Fikrət Əmirov və Aqşin Əlizadənin tanınmış musiqi əsərləri daxil edilib.
Bütün musiqi proqramı Polşanın dünyaşöhrətli orkestri olan “Varsoviya simfoniyası”, həmçinin Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş dirijoru, Əməkdar artist Əyyub Quliyev tərəfindən Varşava Milli Radiosunda lentə alınıb.
Diskin annotasiyasının müəllifi Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının üzvü, tanınmış musiqişünas Raya Abbasovadır.