28 Mart 2023 08:51Mədəniyyət
Teatr Muzeyində növbəti tədbir “Sabah” yaradıcılıq studiyasının 30 illiyinə həsr edilib
Cəfər Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyində Beynəlxalq Teatr Gününə həsr olunmuş “Sabah: Azərbaycan televiziyasında üzən ada” adlı tədbir keçirilib.
Muzeydən AZƏRTAC-a bildirilib ki, tədbir tanınmış televiziya rejissoru, Xalq artisti Ramiz Həsənoğlunun rəhbərlik etdiyi “Sabah” yaradıcılıq studiyasının 30 illik yubileyinə həsr olunub.
Tədbiri muzeyin direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Sevinc Mikayılova açaraq qonaqları salamlayıb və “Sabah” yaradıcılıq studiyasının yaranma tarixi barədə məlumat verib.
Teatrşünas, Əməkdar incəsənət xadimi Aydın Talıbzadə çıxış edərək studiya barədə fikirlərini bölüşüb.
“Sabah”ın sənət emalatxanasından studiyaya qədər yüksəlməsində böyük xidmətləri olan Ramiz Həsənoğlu və yaradıcı heyət öz çıxışlarında iş prosesi ilə bağlı maraqlı faktlara toxunublar.
Tədbir çərçivəsində muzey əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış və “Sabah”ın yaradıcılıq yolunu əks etdirən videoçarxlar, tamaşa və filmlərdən fraqmentlər nümayiş olunub. Həmçinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Xalq artistləri Afaq Bəşirqızı və Cahangir Novruzovun virtual təbrikləri təqdim olunub.
Tədbirdə incəsənət xadimləri, rejissorun sənət dostları, muzey əməkdaşları və media nümayəndələri iştirak ediblər.