19 Fevral 2023 06:56Cəmiyyət
Ötən il Azərbaycanda 62 minə yaxın cütlük nikaha daxil olub
Ötən il ərzində ölkədə Ədliyyə Nazirliyinin rayon (şəhər) qeydiyyat şöbələri tərəfindən 61 min 939 nikaha daxilolma və 15 min 983 boşanma halları qeydə alınıb. Əhalinin hər 1000 nəfərinə 2021-ci illə müqayisədə nikahların sayı 5,6-dan 6,1-ə qədər artıb, boşanmaların sayı isə 1,7-dən 1,6-ya düşüb.
AZƏRTAC Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına istinadla bildirir ki, nikah səviyyəsi Qarabağ (7,1), Mil-Muğan və Şərqi Zəngəzur (6,9), Dağlıq Şirvan (6,8), Bakı şəhəri, Mərkəzi Aran və Şirvan-Salyan (6,4), Şəki-Zaqatala (6,3), Qazax-Tovuz və Quba-Xaçmaz (6,2) iqtisadi rayonlarında ölkə göstəricilərindən yüksək olub.
Ötən il Daxili İşlər Nazirliyi və Dövlət Miqrasiya Xidmətinin müvafiq qurumları tərəfindən daimi yaşamaq üçün Azərbaycana 2 min 869 nəfər gələn, ölkədən isə 1069 nəfər gedən qeydə alınıb, miqrasiya saldosu ölkə üzrə müsbət 1800 nəfər təşkil edib.