16 Fevral 2026 11:01Manşet / Gündəm / Sosial
Vətənə Sədaqət və Xeyirxahlıq Nümunəsi – Üzeyir İsmayılov
Müasir Azərbaycanın iqtisadi və ictimai həyatında sahibkarların rolu danılmazdır. Güclü dövlət quruculuğu prosesində iş adamlarının fəallığı, sosial məsuliyyətə sadiqliyi və milli maraqlara bağlılığı xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu baxımdan seçilən simalardan biri də iş adamı Üzeyir İsmayılovdur. O, fəaliyyəti ilə təkcə iqtisadi sahədə deyil, həm də xeyriyyəçilik və vətənpərvərlik istiqamətində örnək göstərən nüfuzlu sahibkarlardandır.
Üzeyir İsmayılov üçün sahibkarlıq yalnız biznes fəaliyyəti deyil, eyni zamanda xalqa və dövlətə xidmət missiyasıdır. Onun həyata keçirdiyi layihələr ölkənin iqtisadi potensialının güclənməsinə, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və regionların inkişafına töhfə verir. O, fəaliyyətində şəffaflıq, məsuliyyət və peşəkarlıq prinsiplərinə əsaslanaraq uzunmüddətli və dayanıqlı inkişaf strategiyasını rəhbər tutur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən sahibkarlığın inkişafına göstərilən diqqət və qayğı ölkədə biznes mühitinin daha da yaxşılaşmasına səbəb olub. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən iqtisadi islahatlar, investisiya təşviqi mexanizmləri və qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində atılan addımlar minlərlə sahibkar kimi Üzeyir İsmayılovun da fəaliyyətinə geniş imkanlar açıb. Dövlət başçısının sahibkarlara verdiyi dəstək, onların fəaliyyətinin stimullaşdırılması və hüquqlarının qorunması ölkə iqtisadiyyatının dinamik inkişafına güclü təkan verib.
Üzeyir İsmayılov bu etimadı və yaradılmış imkanları yüksək məsuliyyətlə dəyərləndirən iş adamıdır. O, dövlətin müəyyən etdiyi strateji inkişaf xəttinə sadiq qalaraq biznes fəaliyyətini milli maraqlarla uzlaşdırır. Onun üçün iqtisadi uğur dövlətin güclənməsinə, Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun artmasına xidmət etməlidir.
Vətənpərvərlik ruhu Üzeyir İsmayılovun fəaliyyətində xüsusi yer tutur. O, hər zaman dövlətə və dövlətçiliyə sədaqət nümayiş etdirir, ölkənin milli maraqlarını ön planda saxlayır. Xüsusilə şəhid ailələrinə və qazilərə göstərdiyi maddi və mənəvi dəstək onun xeyirxahlıq missiyasının bariz nümunəsidir. O, Qarabağ uğrunda canından keçən qəhrəmanların ailələrinə diqqət və qayğını vətəndaşlıq borcu hesab edir.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası və suverenliyinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində qazanılmış tarixi Qələbə hər bir azərbaycanlı kimi Üzeyir İsmayılov üçün də böyük qürur mənbəyidir. O, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə edilən bu möhtəşəm nailiyyətləri daim yüksək qiymətləndirir və dövlət başçısının siyasətini dəstəklədiyini açıq şəkildə ifadə edir. Onun mövqeyi aydındır: güclü dövlət, güclü iqtisadiyyat və milli birlik Azərbaycanın gələcəyinin təminatıdır.
Üzeyir İsmayılovun sahibkarlıq fəaliyyəti sosial məsuliyyət anlayışı ilə sıx bağlıdır. O, cəmiyyətin həssas təbəqələrinə dəstək göstərməyi, xeyriyyə aksiyalarında iştirak etməyi və sosial layihələrə töhfə verməyi fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsi hesab edir. Bu yanaşma onun cəmiyyət arasında hörmət və etimad qazanmasına səbəb olub.
Onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən təşəbbüslər gənclərin məşğulluğunun artırılmasına, yerli istehsalın gücləndirilməsinə və iqtisadi aktivliyin genişlənməsinə xidmət edir. O, gənc sahibkarların və mütəxəssislərin dəstəklənməsinə xüsusi önəm verir, onların bilik və bacarıqlarının inkişafına şərait yaradır. Bu isə ölkənin gələcək iqtisadi dayanıqlığı üçün mühüm amildir.
Üzeyir İsmayılovun fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərə bağlılıq əsas yer tutur. O, Azərbaycan xalqının tarixi irsinə, mədəniyyətinə və adət-ənənələrinə böyük hörmətlə yanaşır. Bu dəyərlərin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi onun üçün vacib prinsiplərdəndir. O, hesab edir ki, iqtisadi inkişaf milli kimlik və mənəvi dəyərlərlə vəhdət təşkil etdikdə daha dayanıqlı və güclü olur.
Dövlətə sədaqət onun həyat fəlsəfəsinin əsas istiqamətlərindən biridir. O, Azərbaycanın müstəqilliyinin və dövlətçiliyinin qorunmasını hər bir vətəndaşın müqəddəs borcu kimi qəbul edir. Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi inkişaf strategiyasına dəstək vermək, ölkənin iqtisadi gücünün artırılmasına töhfə vermək və milli maraqları qorumaq onun üçün prioritetdir.
Bu gün Azərbaycan regionun lider dövlətinə çevrilib. Güclü iqtisadiyyat, müasir infrastruktur və milli birlik ölkəmizin əsas üstünlüklərindəndir. Belə bir şəraitdə sahibkarların üzərinə düşən məsuliyyət daha da artır. Üzeyir İsmayılov bu məsuliyyəti dərindən anlayan, dövlətin inkişaf strategiyasına sadiq qalan və öz fəaliyyəti ilə ölkənin tərəqqisinə xidmət edən iş adamlarından biridir.
Nəticə etibarilə, Üzeyir İsmayılov müasir Azərbaycan sahibkarının parlaq nümunəsidir. Onun dövlətə və dövlətçiliyə sədaqəti, Prezident İlham Əliyevin siyasətinə verdiyi dəstək, sosial məsuliyyətə bağlılığı və vətənpərvərlik mövqeyi onu cəmiyyətimizdə hörmətli və nüfuzlu simalardan birinə çevirib. Onun fəaliyyəti sübut edir ki, sahibkarlıq yalnız iqtisadi uğur deyil, həm də xalqa və dövlətə sədaqətli xidmət yoludur.
Vüqar Əsədov.