Dövlətə sədaqət və sahibkarlıq uğuru – Fərid Fərhadzadə
Müasir Azərbaycanın iqtisadi inkişaf tarixində sahibkarlıq sektorunun rolu danılmazdır. Xüsusilə enerji və elektrik sahəsi ölkənin strateji istiqamətlərindən biri kimi daim diqqət mərkəzindədir. Bu sahədə peşəkarlığı, təşkilatçılıq bacarığı və dövlətə sədaqəti ilə seçilən rəhbərlərdən biri də Fərid Fərhadzadədir. O, Santral Elektrik QSC-nin baş icraçı direktoru kimi fəaliyyət göstərərək şirkətin inkişafını, innovativ yanaşmaların tətbiqini və ölkə iqtisadiyyatına töhfəsini prioritet istiqamətə çevirib.
Fərid Fərhadzadə müasir menecer düşüncəsinə malik olmaqla yanaşı, milli maraqları hər zaman ön planda saxlayan bir rəhbərdir. Onun rəhbərliyi altında “Santral Elektrik” QSC təkcə kommersiya uğurları ilə deyil, həm də sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilir. Elektrik və enerji sektorunda keyfiyyətli xidmətin təşkili, müasir texnologiyaların tətbiqi və dayanıqlı inkişaf strategiyasının həyata keçirilməsi şirkətin əsas fəaliyyət xəttini təşkil edir.
Bu uğurların təməlində isə Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafına göstərilən dövlət dəstəyi dayanır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən sahibkarlığın inkişafı daim prioritet istiqamət kimi müəyyənləşdirilib. Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi iqtisadi islahatlar, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, investisiyaların təşviqi və qeyri-neft sektorunun inkişafına verilən dəstək ölkədə minlərlə sahibkarın fəaliyyətinə stimul verib. Məhz bu mühitdə formalaşan və inkişaf edən şirkətlərdən biri də “Santral Elektrik” QSC-dir.
Fərid Fərhadzadə dövlət başçısının müəyyən etdiyi iqtisadi inkişaf strategiyasını rəhbər tutaraq, şirkətin fəaliyyətini ölkənin ümumi inkişaf xətti ilə uzlaşdırır. O, yaxşı anlayır ki, hər bir sahibkarın uğuru dövlətin güclənməsinə, iqtisadi müstəqilliyin möhkəmlənməsinə xidmət etməlidir. Bu baxımdan onun rəhbərlik etdiyi şirkət yalnız kommersiya maraqlarını deyil, həm də milli maraqları əsas götürür.
Enerji sektoru ölkənin təhlükəsizliyi və iqtisadi sabitliyi üçün həyati əhəmiyyət daşıyır. Elektrik infrastrukturunun yenilənməsi, müasir standartlara uyğunlaşdırılması və dayanıqlı enerji həllərinin tətbiqi istiqamətində görülən işlər “Santral Elektrik” QSC-nin prioritetlərindəndir. Fərid Fərhadzadə bu sahədə peşəkar komandalaşmaya xüsusi önəm verir, gənc mütəxəssislərin hazırlanmasına və innovativ yanaşmaların təşviqinə dəstək göstərir. Onun idarəçilik fəlsəfəsi məsuliyyət, şəffaflıq və nəticəyönümlülük prinsiplərinə əsaslanır.
Fərid Fərhadzadə dövlətə və dövlətçiliyə sədaqətli bir şəxsiyyət kimi tanınır. O, Azərbaycanın milli maraqlarını və dövlətçilik prinsiplərini hər zaman yüksək tutur. Bu sədaqət təkcə sözlə deyil, əməli fəaliyyətlə təsdiq olunur. Şirkətin sosial layihələrdə iştirakı, müxtəlif ictimai təşəbbüslərə dəstək verməsi və dövlət proqramlarına uyğun fəaliyyət göstərməsi bunu bir daha sübut edir.
Azərbaycanın son illərdə əldə etdiyi iqtisadi nailiyyətlər, xüsusilə qeyri-neft sektorunun inkişafı sahibkarların fəallığı ilə birbaşa bağlıdır. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən struktur islahatları, sənayeləşmə siyasəti və regionların inkişafı proqramları sahibkarlıq subyektləri üçün geniş imkanlar yaradıb. Fərid Fərhadzadə də bu imkanlardan səmərəli istifadə edərək, şirkətin fəaliyyət dairəsini genişləndirib, yeni layihələrin icrasına start verib.
Onun rəhbərliyi altında həyata keçirilən layihələr ölkənin enerji sektorunda etibarlılığın və keyfiyyətin yüksəlməsinə xidmət edir. Müasir avadanlıqların tətbiqi, beynəlxalq standartlara uyğunluq və təhlükəsizlik qaydalarına ciddi riayət şirkətin əsas üstünlüklərindəndir. Bu yanaşma həm müştəri məmnuniyyətini artırır, həm də ölkənin ümumi enerji sisteminin dayanıqlığını möhkəmləndirir.
Fərid Fərhadzadənin idarəçilik üslubunda milli dəyərlərə bağlılıq xüsusi yer tutur. O, komanda ruhunu və qarşılıqlı hörməti əsas prinsip kimi qəbul edir. İşçilərin sosial rifahının yaxşılaşdırılması, onların peşəkar inkişafı üçün şərait yaradılması şirkət daxilində sağlam və məhsuldar mühit formalaşdırır. Bu isə öz növbəsində şirkətin ümumi uğur göstəricilərinə müsbət təsir göstərir.
Vətənpərvərlik ruhu onun fəaliyyətində mühüm yer tutur. O, Azərbaycanın müstəqilliyinin və suverenliyinin qorunmasını hər bir vətəndaşın müqəddəs borcu kimi qiymətləndirir. Dövlətin həyata keçirdiyi proqramlara dəstək vermək, iqtisadi inkişaf prosesində fəal iştirak etmək və milli maraqlara xidmət etmək onun həyat amalının tərkib hissəsidir.
“Santral Elektrik” QSC-nin uğurları bir daha göstərir ki, düzgün idarəçilik, dövlətə sədaqət və strateji baxış bir araya gəldikdə böyük nəticələr əldə etmək mümkündür. Fərid Fərhadzadə öz fəaliyyəti ilə sübut edir ki, sahibkarlıq yalnız gəlir əldə etmək vasitəsi deyil, həm də dövlətə və xalqa xidmət missiyasıdır.
Bu gün Azərbaycan güclü iqtisadi təmələ malik, sürətlə inkişaf edən bir dövlətdir. Belə bir mərhələdə sahibkarların üzərinə düşən məsuliyyət daha da artır. Fərid Fərhadzadə bu məsuliyyəti dərk edən, dövlətin müəyyən etdiyi inkişaf strategiyasına sadiq qalan və öz əməli fəaliyyəti ilə ölkənin tərəqqisinə töhfə verən rəhbərlərdən biridir.
Fərid Fərhadzadə müasir Azərbaycan sahibkarının parlaq nümunəsidir. Onun dövlətə və dövlətçiliyə sədaqəti, Prezident İlham Əliyevin sahibkarlara göstərdiyi diqqət və qayğıya uyğun fəaliyyət göstərməsi, enerji sektorunda həyata keçirdiyi uğurlu layihələr onu seçilən rəhbərlər sırasında önə çıxarır. Bu sədaqət və peşəkarlıq isə gələcək uğurların möhkəm təməlidir.