Rusiya rəsmisi: "Ermənistanın Aİ ilə yaxınlaşması müttəfiqlik münasibətlərimizə mənfi təsir edəcək"
"Ermənistanın Avropa İttifaqı (Aİ) ilə məcburi yaxınlaşması həm Rusiya ilə müttəfiqlik münasibətlərinə, həm də postsovet məkanında inteqrasiya proseslərinin inkişafına mənfi təsir göstərəcək".
Oxu.Az xəbər verir ki, bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Avropa Problemləri Departamentinin direktoru Vladislav Maslennikov TASS agentliyinə verdiyi müsahibədə bildirib:
"Rusiya tərəfi digər dövlətlərin inteqrasiya birliklərində iştirak etmək üçün suveren hüquqlarına və xüsusən də onların iqtisadi inkişaf üçün əlavə imkanlar əldə etmək və əhalisinin rifahını yaxşılaşdırmaq istəyinə hörmətlə yanaşır".
XİN rəsmisi vurğulayıb ki, Ermənistan rəhbərliyi Aİ ilə maksimum yaxınlaşmaya nail olmaqda marağını açıq şəkildə göstərir.
"Bu səylərə uyğun olaraq, 2025-ci ilin aprel ayında ölkə prezidenti Vaaqn Xaçaturyan əvvəllər parlament tərəfindən təsdiq edilmiş "Ermənistan Respublikasının Avropa İttifaqına daxil olma prosesinin başlanması haqqında" qanunu imzaladı", - deyə o xatırladıb.
Maslennikovun sözlərinə görə, Brüssel artıq İrəvana siyasi motivli Aİ standartlarına keçidini aktiv şəkildə tətbiq etməyə başlayıb:
"Bu, onun Avrasiya İqtisadi Birliyindəki (AİB) üzvlüyünü və müvafiq öhdəlikləri kökündən rədd edir. Fakt budur ki, AİB və Aİ-yə eyni vaxtda üzvlük mümkün deyil".