Güləşçimiz dünya çempionatında finala yüksəldi
Azərbaycan güləşçisi Hüseyn İsmayılov (65 kq) Yunanıstanın paytaxtı Afinada keçirilən U-17 dünya çempionatında finala yüksəlib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, o, əvvəlcə kanadalı Liam Qortonu üstələyib - 4:2.
Gəncə güləş məktəbinin yetirməsi 1/8 finalda yunanıstanlı Konstantinos Mixailidisə heç bir şans tanımayıb - 11:0.
İsmayılov daha sonra qırğızıstanlı Adisbek Altınbekovu çətinliklə də olsa, yolundan kənarlaşdırıb - 2:1. Hüseyn yarımfinalda isə qazaxıstanlı Yerali Askerbekdən güclü olub - 3:1.
Milli üzvü sabah finalda amerikalı Arseni Kikinyovla güləşəcək.
Digər təmsilçilərimizdən Rəvan Həsənzadə (48 kq) belaruslu və özbəkistanlı rəqiblərinə qalib gəlsə də, yarımfinalda amerikalı Ariah Millsə 2:7 hesabıyla məğlub olub. Həsənzadə sabah bürünc medal uğrunda Giorgi Narimanidze (Gürcüstan) - İslam Rabadanov (Rusiya) qarşılaşmasının qalibiylə güləşəcək.
Ruslan Əlizadə (55 kq) həm moldovalı Dan Bulqaru, həm də kanadalı Aaharen Piranavan üzərində 10:0 hesablı qələbə qazanıb. Güləşçimiz 1/4 finalda rusiyalı Çingis Sarıqlarla üz-üzə gəlib. Ruslan 6:1 hesablı üstünlük əldə etsə də, təşəbbüsü əldən verib və yekunda minimal fərqlə (8:9) xalçanı məyus tərk edib.
Nihad Süleymanlı (80 kq) debütdə ermənistanlı Vaçe Aslanyan üzərində inamlı qələbəyə sevinib - 7:1. Süleymanlı 1/4 finala çıxmağa da yaxın olub. Ancaq sona 3 saniyə qalmış qələbəni əldən verən Nihad rusiyalı İssa Zanqiyevə 5:7 hesabıyla məğlub olub.
Hakim Tağıyev (110 kq) debütdə belaruslu Mikita Tkaçiki vaxtından əvvəl mübarizədən kənarlaşdırıb - 10:0. Pəhləvanımız amerikalı Aleksander Teylora da gücünü göstərib - 7:6.
Tağıyev 1/4 finalda rusiyalı Avropa çempionu Maqomedrasul Omarovla bacarmayıb - 0:5. Rəqib finala yüksəldiyi üçün Hakim sabah təsəlliverici görüşə çıxacaq. Onun rəqibi ya Laert Movsesyan (Ermənistan), ya da Yu Çuanq (Çin Taypeyi) olacaq.