Əsl vətəndaş mövqeyi - insanlıq nümunəsi
Bu dəfə söhbət açacağımız insan özünün müsbət keyfiyyətləri ilə həmişə seçilən vətənpərvər indan“SOCAR Energy Georgia” Şirkətinin Baş direktoru, Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədovolacaqdır.
İnsanlarda ləyaqət, intellekt və mehribanlıq kimi üç vacib keyfiyyəti xüsusi dəyərləndirən İmran müəllim özü həmin uca insani dəyərlərin daşıyıcısı olaraq ölkədə və regionlarımızda yüksək reytinqə malikdir.
Mahir müəllim öz çoxtərəfli fəaliyyəti ilə üzərinə düşən olduqca mühüm vəzifələrin öhdəsindən məhz böyük məsuliyyəti, prinsipiallığı və iradəsi hesabına layiqincə gəlir.
Mahir müəllim istər neft sənayesinin inkişafında, istərsə də şahmat sahəsində əməyi danılmazdır.
Azərbaycan gəncləri idmanın demək olar ki, bütün sahələrində dünya və beynəlxalq yarışlarda ən yüksək nailiyyətlər qazanaraq, ölkəmizi, dövlətimizi layiqincə təmsil edərək, bütün dünyaya tanıtdırırlar. İdmanın digər sahələri ilə yanaşı şahmat oyunları sahəsində də gənclərimiz ən uüksək nəticələr əldə etmişlər. Azərbaycan şahmatçılarının qazandığı bu uğurlarda Azərbaycan Şahmat Federasiyasının Prezidenti, Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının Vitse-Prezidenti, Beynəlxalq təşkilatçı Mahir Məmmədovun əməyi danılmazdır. Mahir müəllim hər zaman şahmatçı gənclərimizə xüsusi qayğı ilə yanaşmış, istedadlı şahmatçılarımızı üzə çıxararaq onlara şahmat yarışlarında uğur qazanmalarına şərait yaratmışdır.
“SOCAR Energy Georgia” Şirkətinin Baş direktoru, Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədov ölkə Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin apardığı daxili və xarici siyasətini dəstəkləyir və hər zaman xalq-dövlət, dövlət-xalq birliyini özünə mücəssəmə bilərək öz vətəndaşlıq borcunu xüsusi əhəmiyyətli günlərdə yüksək səviyyədə yerinə yetirir. Mahir müəllim Şəhid ailələrinə, Qarabağ qazilərinə, kimsəsiz və ahılların həmişə yanında olmuş və onlara maddi-mənəvi dəstəyini göstərmişdir.
Heç şübhəsiz, sadalanan keyfiyyətlərlə yanaşı, burada 2 mühüm amilin də rolu danılmazdır. Onlardan birincisi, genetika ilə bağlıdırsa, ikincisi, zəngin təcrübə amili ilə əlaqədardır. Müasir genetika elmi sübut edir ki, nəsilli-köklü, böyük elmi və zehni potensiallı ailələrin övladlarının genetik kodun daşıyıcısı olaraq böyük uğurlara imza atma şansı kifayət qədər böyükdür. Münbit şəraitin olacağı təqdirdə həmin övladların valideynlərindən miras qalmış irsi potensialı zənginləşdirərək daha böyük uğurlar əldə etməsi sırf zaman məsələsidir. Məsələyə bu kontekstdə yanaşdıqda xüsusi olaraq qeyd edək ki, hörmətli Mahir müəllimin böyük genetik irsin varisidir. Mahir Məmmədovun uğurları bir sədr olaraq Azərbaycan ictimaiyyətinə özünəməxsus töhfəsini vermişdir.
Xüsusi ilə qeyd etmək istəyirəm ki, bu gün SOCAR işçilərinin peşə bayramıdır. Bu münasibətlə bütün neft sənayesində çalışan neftçiləri və əsasən də başda “SOCAR Energy Georgia” Şirkətinin Baş direktoru, Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədovu ürəkdən təbrik edir, uzun ömür, can sağlığı və işlərində uğurlar arzu edirik.
Xeyirxah işlərlə məşğul olan hər bir vətən oğluna başda Mahir müəllim olmaqla redaksiyamız adından dərin minnətdarlığımızı bildirirk. Qarşıdan gələn hər bir günümüz üçün Azərbaycan dövlətinə və xalqına xoş günlər və firavan həyat arzulayırıq.