10 Mart 2023 22:33Mədəniyyət
Kitabxanada Milli Teatr Günü münasibətilə silsilə materiallar hazırlanıb
Cəfər Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanasının əməkdaşları Milli Teatr Günü münasibətilə silsilə materiallar hazırlayıb.
Kitabxanadan AZƏRTAC-a bildirilib ki, “Azərbaycan peşəkar Milli Teatrı - 150” adlı biblioqrafik icmal, “Milli Teatr Günü” adlı ənənəvi sərgi hazırlanaraq istifadəçilərə təqdim edilib.
Kitabxana əməkdaşları tərəfindən hazırlanan biblioqrafik icmalda Milli Teatr Gününün təsis edilməsi, Azərbaycan peşəkar milli teatrının 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Prezident İlham Əliyevin sərəncamların tam mətni təqdim edilib. İcmalda xalqımızın böyük mədəni nailiyyəti olan peşəkar milli teatrın yaranması və inkişafı mərhələləri haqqında məlumatlar, görkəmli şəxslərin teatr sənəti haqqında söylədikləri dəyərli fikirlər yer alıb. İcmalda “Azərbaycan teatr tarixi”, “Naxçıvanda musiqili teatrın yaranması və inkişafı tarixi”, “Teatr haqqında söhbətlər”, “Peşəkar milli teatrın yaranması və inkişafı”, “Hüseyn Ərəblinski adına Sumqayıt Dövlət Musiqili Dram Teatrı” kimi 30-dan çox kitabın biblioqrafik təsviri və annotasiyası təqdim edilib.
Respublika Gənclər Kitabxanasında Milli Teatr Günü adlı ənənəvi kitab sərgisi də təşkil edilib. Sərgidə Azərbaycan teatr sənətinin tarixindən, korifey sənətkarların həyat və yaradıcılığından bəhs edən kitablar, dərsliklər, dövrü mətbuat materialları sərgilənməkdədir.
Respublika Gənclər Kitabxanasının sosial şəbəkə səhifələrində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Mən teatrla gənc yaşlarımdan məşğul olmuşam. Baş rollarda oynamışam. Mən həmişə teatra yaxın və bağlı adam olmuşam. Bu ötəri hiss deyil, içimdən gələn bir məhəbbətdir. Teatrı çox sevirəm. Teatra məhəbbət mənim içimdə var” sözlərinin əks olunduğu paylaşım yerləşdirilib.