Psixoloq: Uşaqla münasibətlərdə qeyd-şərtsiz sevgi vacibdir
Avropa Tibb Mərkəzinin (EMM) klinik psixoloqu Luis İstomina övladınızla inamı necə quracağınızı və nə üçün hər zaman dialoqa hazır olmağın vacib olduğunu bildirib.
Qaynarinfo xəbər verir ki, psixoloqun sözlərinə görə, valideyn və uşaq arasında etibarlı münasibətin əsasını təhlükəsiz bağlılıq təşkil edir - təhlükəsizlik hissi, qəbul və qeyd-şərtsiz sevgi kimi komponentləri özündə birləşdirən psixoloji fenomen:
"Beləliklə, valideynlə münasibətdə uşağın özünü təhlükəsiz hiss etməsi vacibdir, əks halda valideynin davranışından yaranan təhlükə hissi stressə və narahatlığın artmasına səbəb ola bilər. Valideyn tərəfindən tənqid, emosional və fiziki cəzalar, valideynin hərəkətlərində uyğunsuzluq böyüklər və uşaq arasındakı münasibətlərə mənfi təsir göstərəcək və bu səbəbdən inamsızlığa səbəb olacaq".
Növbəti komponent qeyd-şərtsiz sevgi və qəbuldur. Uşaq səhv etsə və ya anlaşma pozmuş olsa belə, valideynin ondan üz döndərməyəcəyini, çox sərt və qəddar olmayacağını hiss etməlidir ki, bu da çox vaxt uşaqların valideynlərindən uzaqlaşmasına, yalan danışmasına, cəzadan qorxmasına səbəb olur:
"Valideynin özünün səmimiliyi və dürüstlüyü heç də az əhəmiyyət kəsb etmir. Yetkinlərin söz verdiyi, sonra isə sözünü pozduğu situasiyalarda uşaq nəinki dərin məyus olur, həm də inciklik, qəzəb, kədər kimi ağrılı emosiyaları yaşayır ki, bu da ailə ab-havasının uyğunlaşmasına daha bir maneəyə çevrilir".