Sergey Lavrov Rusiyanın Ermənistanda yerləşən hərbi bazası ilə bağlı açıqlama verdi
“Rusiya hərbi bazasının Ermənistanda yerləşməsi müqaviləyə uyğun olaraq həyata keçirilir, onun respublika ərazisində yerləşməsinin məqsədəuyğunluğu barədə söhbətlər təhlükəlidir”.
Bu sözləri Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov 2023-cü ilin yekunlarına dair eksklüziv müsahibəsində deyib.
“Biz 102-ci Rusiya hərbi bazasının Ermənistan ərazisində yerləşməsinin məqsədəuyğunluğu ilə bağlı müzakirələri təhlükəli hesab edirik. Bazanın orada yerləşdirilməsi ilə bağlı saziş 1995-ci il martın 16-da imzalanıb və ilk növbədə milli maraqlara və Cənubi Qafqazda sabitliyin möhkəmləndirilməsi üzrə dövlətlərimizin ümumi məqsədlərinə əsaslanır”, - deyə nazir bildirib.
Xatırladaq ki, 2010-cu il avqustun 20-də Rusiya və Ermənistan bazanın yerləşdirilməsi haqqında sazişin müddətini 2044-cü ilə qədər uzadıblar. Gümrüdəki 102-ci Rusiya hərbi bazasının hava komponenti İrəvanda yerləşən Erebuni aviabazasıdır. Aviabazanın şəxsi heyəti MDB ölkələrinin Birləşmiş Hava Hücumundan Müdafiə Sistemində hava hücumundan müdafiə üzrə döyüş növbətçiliyi aparır.