İdxal üzrə qiymət artımı 20 faizə yaxın olub
2024-cü ildə illik (12 aylıq) inflyasiya 4,9 faiz təşkil etməklə, hədəf diapazonu daxilində formalaşıb, orta illik inflyasiya isə 2,2 faiz olub.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında müzakirəyə çıxarılan “2024-cü il dövlət büdcəsinin icrası haqqında” Qanun layihəsində öz əksini tapıb.
İnflyasiyanın səviyyəsi bir sıra xarici və daxili amillərin təsirləri altında formalaşıb. Ticarət tərəfdaşlarının orta çəkili illik inflyasiyası, dünya əmtəə qiymətləri indeksinin dəyişməsi, həmçinin manatın nominal effektiv məzənnəsinin möhkəmlənməsi illik inflyasiya səviyyəsinə təsir edib.
İdxal olunan məhsullar üzrə qiymət artımı 2024-cü ilin dekabr ayında əvvəlki ilin müvafiq ayı ilə müqayisədə 19,4 faiz təşkil edib. Valyuta bazarında tarazlığın qorunması, manatın nominal effektiv məzənnəsinin möhkəmlənməsi inflyasiya idxalına məhdudlaşdırıcı təsir göstərib.