Aİ COP29-un uğurlu olması üçün Azərbaycanla əməkdaşlığa ümid edir
Avropa İttifaqı (Aİ) Şurası bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının növbəti 29-cu sessiyasında (COP29) uğurlu nəticələr əldə etmək üçün Azərbaycanla əməkdaşlığa ümid edir.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə “yaşıl diplomatiya” üzrə görüşün yekunlarına dair bəyanatda bildirilib.
“Təşkilat Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) Dubayda COP28-ə ev sahibliyi etdiyi üçün təşəkkür edir və BƏƏ Konsensusunun qəbulunu alqışlayır. Aİ COP29 və COP30-la bağlı uğurlu və iddialı nəticələrə nail olmaq üçün bütün tərəfdaşlarla, o cümlədən “üçlük”lə - Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və gələcək COP sədrləri - Azərbaycan və Braziliya ilə işləməyi səbirsizliklə gözləyir”, - bəyanatda qeyd edilib.
Aİ Şurası vurğulayıb ki, dayanıqlı gələcəyi təmin etmək üçün COP28 və biomüxtəlifliyə dair qlobal çərçivə proqramında razılaşdırılmış qlobal öhdəliklərin yerinə yetirilməsi vacibdir: “Bu fonda Aİ BMT-nin Bakıda və Belendə keçiriləcək növbəti iqlim konfranslarında uğurlu və iddialı nəticələr əldə etmək üçün bütün tərəfdaşlarla işləməyi, həmçinin Kolumbiyada Bioloji Müxtəliflik üzrə növbəti Konvensiya üzərində işləməyi səbirsizliklə gözləyir”.